Aktualności

WEBINAR CYTOSMART

Data 23 lutego 2021

W jaki sposób można wykorzystać (fluorescencyjne) obrazowanie żywych komórek do analizy żywotności komórek?

Metody alternatywne do tradycyjnych testów żywotności

Analiza żywotności komórek jest ważnym aspektem wielu różnych badań w dziedzinie opracowywania leków, badań nad rakiem i medycyny regeneracyjnej. Do analizy żywotności komórek szeroko stosowane są tradycyjne testy, takie jak test MTT, test wychwytu czerwieni obojętnej lub test bioluminescencji ATP. Jednak główną wadą tych testów jest to, że są to testy punktu końcowego. Ostatnio coraz więcej laboratoriów badawczych zdaje sobie sprawę ze znaczenia kinetyki w badaniach żywotności komórek i cytotoksyczności. W związku z tym rośnie zapotrzebowanie na metody umożliwiające nieinwazyjne badanie zmian żywotności komórek w czasie. Obrazowanie żywych komórek jest jedną z tych nieinwazyjnych metod, które umożliwiają monitorowanie dynamicznych zmian żywotności przez cały czas trwania eksperymentu.

Podczas tego bezpłatnego seminarium internetowego CytoSMART nawiązał współpracę z wybitnymi laboratoriami ze środowiska akademickiego, aby ułatwić otwartą dyskusję na temat wykorzystania obrazowania żywych komórek do analizy żywotności.

Omówimy:

  • Zastosowanie obrazowania żywych komórek zarówno w jasnym polu, jak i fluorescencyjnego do analizy wpływu leczenia na żywotność komórek
  • Jak można ocenić żywotność komórek w hodowlach komórkowych 2D i 3D in vitro
  • Najnowsze technologie CytoSMART do oceny żywotności komórek.

Sesje pytań i odpowiedzi na żywo z ekspertami z Freie Universität Berlin, Universidade NOVA de Lisboa i CytoSMART Technologies.

 

Szczegóły webinaru:

Data: 18 marca 2021 r

Godzina: 16:00 CEST (10:00 EDT)

Czas trwania: 60 minut

Uczestnictwo jest bezpłatne

 

Prelegenci:

  • Dr Alexander Weng, starszy naukowiec, Freie Universität Berlin. Prezentacja: „Nowa acetylowana saponina triterpenowa z Agrostemma githago L. skutecznie moduluje dostarczanie genów i wykazuje wysoką tolerancję komórkową”.
  • Dr Catarina Roma-Rodrigues, Postdoctoral Fellow FCT-NOVA, Universidade NOVA de Lisboa. Prezentacja: „Sferoidy jelita grubego 3D jako modele skojarzonych terapii przeciwnowotworowych”.
  • Lieke Stemkens, mgr, specjalista ds. Zastosowań, CytoSMART Technologies. Prezentacja: „Jak wykorzystać fluorescencyjne obrazowanie żywych komórek do rozwikłania dynamicznego procesu apoptozy”.

 

O prelegentach:

Dr Alexander Weng uczęszczał na studia postdoc w Charité – University Medicine Berlin oraz Great Ormond Street Institute of Child Health na UCL London. Obecnie pracuje nad produktami naturalnymi i dostarczaniem genów na Free University w Berlinie, w Instytucie Farmacji.

Streszczenie prezentacji: Transfekcja to proces dostarczania kwasu nukleinowego do komórek eukariotycznych. Istnieją już różne techniki transfekcji. Jednak mogą być drogie i toksyczne dla poddanych im komórek. Wcześniejsze badania rzuciły światło na naturalnie występujące cząsteczki zwane saponinami triterpenowymi, które mają ogromny potencjał niewirusowego dostarczania genów. Używając kombinacji różnych technik chromatograficznych i testów biologicznych transfekcji in vitro, wyizolowano nową saponinę triterpenoidową (agrostemmoside E) z rośliny Agrostemma githago L. Agrostemmoside E scharakteryzowano za pomocą spektrometrii mas i intensywnej spektroskopii NMR. Agrostemmoside E ma ogromny potencjał dostarczania nanopleksów obciążonych genami i zwiększa wydajność transfekcji o 70% w porównaniu do 2% bez agrostemmosidu E. W porównawczych badaniach toksyczności wykazujemy, że agrostemmosid E może być stosowany w wysokich stężeniach bez toksyczności, co uzasadnia jego użycie jako nowe narzędzie do transfekcji genów.

Dr Catarina Roma-Rodrigues jest na studiach w grupach Nanomedicine i HGCT w UCIBIO w FCT-UNL. Jej główne zainteresowania badawcze dotyczą opracowywania opartych na nanomedycynie strategii zwalczania raka. Obecnie zajmuje się zastosowaniem trójwymiarowych modeli raka jelita grubego do projektowania skojarzonych terapii przeciwnowotworowych.

Streszczenie prezentacji: W niniejszej pracy jako modele do wnioskowania o terapeutycznym potencjale chemioterapii połączonej z fototermią indukowaną przez nanocząsteczki złota wykorzystano sferoidy 3D wrażliwe i oporne na doksorubicynę (Dox). Pokazujemy, że połączenie fototermii i Dox przyspiesza rozpad trójwymiarowej struktury guza. Oceniliśmy wpływ czasu ekspozycji na Dox, nanocząstek i napromieniowania na skuteczność połączonego podejścia terapeutycznego. Pokazujemy, że penetracja Dox do sferoidy jest wzmocniona, jeśli jest poprzedzona promieniowaniem słonecznym nanocząstek.

Lieke Stemkens jest specjalistą ds. zastosowań w CytoSMART, z tytułem licencjata i magistra inżynierii biomedycznej na Uniwersytecie Technicznym w Eindhoven. Ukończyła studia w grupie Carlijna Boutena, co zaowocowało rozprawą o modulowaniu odpowiedzi immunologicznej na konstrukty inżynierii tkankowej. Jako specjalista ds. Zastosowań wspiera klientów, dostarczając nowe aplikacje i ulepszając istniejące aplikacje dla urządzeń CytoSMART.

Streszczenie prezentacji: Apoptoza jest formą kontrolowanej i zaprogramowanej śmierci komórki i jest niezbędna dla wielu procesów komórkowych, takich jak prawidłowy wzrost, rozwój i homeostaza. Droga apoptozy jest dynamiczna i (do pewnego momentu) odwracalna, co oznacza, że ​​pomiar w punkcie końcowym da niepełne i niewystarczające dane. Dlatego też, aby zrozumieć, kiedy, jak i do jakiego stopnia zmiana środowiska wywołuje apoptozę, proponujemy podejście do obrazowania żywych komórek z podwójną fluorescencją. W tej metodzie wczesną apoptozę wskazuje zielony sygnał fluorescencyjny, natomiast późną apoptozę można wykryć jako sygnał czerwonej fluorescencji. Dzięki obrazom uzyskiwanym co 15 minut za pomocą CytoSMART® Lux3 FL można uzyskać szczegółowy przegląd kinetycznego szlaku apoptozy w komórkach CHO-K1 traktowanych H2O2

 

Prowadzący:

Dr Inge Thijssen-van Loosdregt, starszy specjalista ds. Zastosowań, CytoSMART Technologies.

Dr Inge Thijssen van Loosdregt jest starszym specjalistą ds. Zastosowań w CytoSMART z doświadczeniem w naukach przyrodniczych. Uzyskała doktorat z inżynierii tkanek miękkich i mechanobiologii na Politechnice w Eindhoven. Jej prace koncentrowały się na zrozumieniu sił generowanych przez fibroblasty, aby ostatecznie zoptymalizować projekt zastawek serca wytwarzanych metodami inżynierii tkankowej. Jako starszy specjalista ds. Zastosowań testuje urządzenia CytoSMART w laboratorium i współpracuje z działem badawczo-rozwojowym nad optymalizacją i walidacją urządzeń w celu spełnienia potrzeb naukowców zajmujących się naukami przyrodniczymi.

 

Zapisz się na darmowy webinar już dziś na stronie CytoSMART!